Zeldzame gordelvari’s geboren in BestZOO
2 april 2010
Een primeur in BestZOO en een primeur voor Nederland: afgelopen weekend is in het dierenpark een gordelvari-tweeling geboren. Helaas was één van de twee jongen erg zwak en is binnen een dag overleden. Het andere jong ziet er gelukkig gezond uit en wordt goed door de ouders verzorgt. De gordelvari is een halfaap die in de natuur sterk met uitsterven wordt bedreigd. De geboorte van de halfaap is een belangrijke bijdrage aan het behoud van deze diersoort.

Gordelvari met jongIn tegenstelling tot de andere halfapensoorten, zoals ringstaartmaki’s en bamboemaki’s, draagt een gordelvari-moeder haar jongen niet op de rug of buik. Vlak voordat ze haar jongen werpt, maakt het vrouwtje een nest waar de jongen de eerste weken van hun leven doorbrengen. Als de moeder haar kroost wil verplaatsen, draagt ze ze één voor één in haar bek naar een ander plekje. Het gordelvari-jong in BestZOO ligt ook lekker warm in zijn nest en is daarom de komende weken nog niet zichtbaar voor bezoekers.
De gordelvari is een halfaap die in de natuur alleen op Madagaskar voorkomt. Madagaskar, een eiland voor de oostkust van Afrika, staat bekend om haar unieke flora en fauna. Op Madagaskar leven veel dier- en plantensoorten die nergens anders ter wereld voorkomen, zo ook de gordelvari, bamboemaki en ringstaartmaki.
Voor vari’s is binnen Europese dierentuinen een fokprogramma (EEP) opgestart. Het stamboek voor de gordelvari wordt bijgehouden door de dierentuin in Parijs. In dierentuinen leven wereldwijd minder dan veertig gordelvari’s, waarvan er nu drie in BestZOO leven. De populatie gordelvari´s in de natuur bestaat uit slechts enkele honderden dieren, doordat het leefgebied van deze halfapen op Madagaskar in sneltreinvaart wordt vernietigd.
Terug naar PersberichtenTerug naar Persberichten 2010